SERİ MUHAKEME

Seri muhakeme katalog suçlar ile ilgili görsel sonucu

Seri muhakeme tüm dünya hukuklarında hızla uygulanmaktadır.7188 sayılı kanun ile ceza hukuku yeni bir kuruma geçiş yapmıştır. Bu müessesenin ismi seri muhakemedir.7188 sayılı kanun ile yapılan değişiklikten önce alternatif sistemler üst üste binmekteydi. Bu durum da birçok oruna neden olmaktaydı.

Ön ödeme, ön ödeme olmadığı takdirde uzlaştırma ve kamu davasının açılmasının ertelenmesi sistemleri denedikten sonra basit yargılama ve en son seri muhakeme usulü uygulanacaktır.

Seri muhakemede ceza muhakemesinin soruşturma evresinde vücut bulmaktadır. Soruşturma evresinin sonuna gelindiği zaman savcı kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar vermediği takdirde seri muhakeme usulü uygulamak zorunlu olmaktadır. Bu noktada yeterli şüpheye ulaşmış bir soruşturma evresi söz konusudur.

CMK’nun 257. maddesinde katalog suçlar öngörülmüştür. Bu suçların birçoğu zaten mağdursuz suçlardır yani uzlaştırma kurumunun bünyesine zaten ters düştüğünden ötürü bu usul zaten denenmeyecek ve seri muhakeme usulü uygulanacaktır. Fakat bu kapsama girmeyen suçlar da maddede sayılmıştır.

Aynı suçta birden fazla fail mevcut ise hepsinin seri muhakemeyi kabul etmesi gerekmektedir. Çocuk ve akıl hastaları bakımından bu sistem uygulanmamaktadır.

Savcı kamu davasının açılmasını ertelemediği takdirde eğer ki elinde yeterli delil varsa bu takdirde savcı bir yaptırım belirleyecektir. Bu durumda savcı henüz soruşturma evresinde olmasına rağmen bir ceza kararnamesi şeklinde bir yaptırım uygulayacaktır. Burada bir parantez açacak olursak ceza kararnamesi 2005 yılında hukukumuzdan kaldırılmıştır. Sulh ceza hâkiminin kullandığı bir yetkiydi. Ceza kararnamesi kısaca yargılama olmadan hüküm verilmesini ifade etmektedir. Kanun koyucu seri muhakeme ile aslında başka bir ad altında ceza kararnamesine yer vermiştir. Şöyle ki katıldığım birçok konferansta bu noktada eleştiriler olmasına karşın birçok doktrin görüş tarafından da kabul görmüştür. Esasen eleştirilen kısım yargılama yapılmadan savcı tarafından hüküm kurulmasıdır. Fakat AİHM kabul ettiği üzere ve kanunun getirdiği seri muhakeme usulü derinlemesine incelendiği takdirde bu sistemin yani savcı tarafından öngörülen teklifin şüpheli tarafından kabul edilmemesi üzerine süreç eski haline gelmekte ve normal yargılamaya geçilmektedir.

Savcı soruşturma evresinde bir hüküm kurar ve yaptırım belirler. Bu yaptırım bir hapis cezası ise savcı yarı oranında bir indirim uygular. Ortada indirilmiş bir ceza vardır ve bu cezanın şüpheliye iletilmesi gerekmektedir. Şüpheliye yapılan bu bilgilendirme aydınlatılmış onam şeklinde olmaktadır. Savcının belirlemiş olduğu bu cezanın şüpheliye teklif aşamasında mutlaka müdafi bulunmalıdır ve savcı tarafından yapılmalıdır. Eğer şüpheli bu indirilmiş cezayı kabul ederse bu takdirde savcı yetkili ve görevli mahkemeye bir talep yazısı yazar. Ancak burada yetkili ve görevli mahkeme tam bir mahkeme gibi inceleme yapmaz. Sadece iki noktada inceleme yapar:

  • İlk olarak suç CMK’NIN 257. maddesinde yazan katalog suçlardan olup olmadığına bakılacaktır.
  • İkinci olarak şüpheliye yapılan teklifin sonucunda şüphelinin kararını serbest iradesi ile mi vermiştir?

Bu iki noktada eğer bir problem yoksa savcının talebini mahkeme hükme çevirecektir. Şüpheli, savcı ve suçtan zarar görenin itiraz hakkı vardır .Bu itiraz genel hükümlere göre yapılıp incelenmektedir.

Bir başka ihtimal olarak mahkeme eğer bu usulün uygulanamayacağı kanaatine varırsa iş tekrar soruşturma evresinden başlamak üzere süreç başa döner. Bu durumda savcı yeni bir iddianame hazırlar ve bu noktadan sonra ceza muhakemesinin normal süreci işlemeye başlar. 19/02/2020

Stj. Av. Ruveyda ARSLAN

Hukukçu Hanım tarafından yayımlandı

Benim yaptığım,bildiklerimi söylemek değil;kendimi öğrenmektir.

SERİ MUHAKEME” için 2 yorum

  1. İşte, WordPress kodlarını ve tanımlanmış standartları bir araya getiren, böylece bir ziyaretçinin asla kaybolmamasını sağlayan güzel bir blog.
    Tebrikler !

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: